Nagłówek

Treść strony

Obchody Jubileuszu 100- lecia powstania OSP w Boczkach Domaradzkich

   W niedzielę  8 października  2017 roku  na terenie Ochotniczej Straży Pożarnej odbyły się uroczystości związane z obchodem jubileuszu 100-  lecia powstania jednostki OSP Boczki Domaradzkie. Jest to najstarsza jednostka OSP  na terenie Gminy Głowno i jedna z najstarszych w powiecie zgierskim .

Po zbiórce wszystkich oddziałów mszę polową w intencji strażaków koncelebrował  proboszcz parafii  p.w Narodzenia N.M.P w Waliszewie Starym  ks. Andrzej Wacławiak..
     Po mszy nastąpiła oficjalna część obchodów jubileuszowych, którą poprowadził Pan Tomasz Kubiak, zaś rolę dowódcy oddziałów strażackich pełnił komendant gminny ochrony przeciwpożarowej Mariusz Bigos. Na placu  ustawiły się poczty sztandarowe jednostek strażackich, druhowie z Boczek Domaradzkich  oraz druhowie z pozostałych jednostek OSP: z Głowna, Ostrołęki, Woli Zbrożkowej, Lubiankowa, Popowa Głowieńskiego, Mąkolic, Ziewanic i zaprzyjaźnione jednostki z Janinowa i Waliszewa.
     Główne uroczystości rozpoczęły się złożeniem przez Komendanta Gminnego Ochrony Przeciwpożarowej Mariusza Bigosa  meldunku o gotowości do rozpoczęcia obchodów  100 – lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Boczkach Domaradzkich Prezesowi Zarządu  Powiatowego ZOSP RP w Zgierzu  dh Andrzejowi Rucińskiemu.  Po przeglądzie pododdziałów na strażackim podnośniku uniesiono flagę państwową oraz  odegrano i odśpiewano Hymn Polski.
Następnie  Prezes OSP Boczki Domaradzkie dh Krzysztof Kociak  powitał zaproszonych gości oraz  przybliżył wszystkim zebranym rys historyczny jednostki w Boczkach Domaradzkich. Przedstawił historię od momentu kiedy podjęto inicjatywę powołania do istnienia OSP Boczki Domaradzkie do chwili obecnej. Wymienił twórców, kolejnych Prezesów oraz władze samorządowe, które współdziałały w tworzeniu i budowie budynku obecnej  strażnicy.

Uchwałą Prezydium Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Warszawie nr 283/41/2017z dnia 6 kwietnia 2017 roku odznaczyło jednostkę OSP w Boczkach Domaradzkich Złotym Znakiem Związku .

Akt  nadania odczytał  Przewodniczący Sądu Honorowego Zarządu Wojewódzkiego ZOSP w Łodzi dh Józef Dziemdziela a uhonorowania jednostki dokonał członek Zarządu Wojewódzkiego ZOSP w Łodzi dh Andrzej Ruciński.

 

     Następnie zasłużonych strażaków udekorowano Złotymi, Srebrnymi Medalami za Zasługi dla Pożarnictwa, a także odznakami Wzorowego Strażaka oraz odznaczeniami za wieloletnia służbę w OSP.

Uchwałą Prezydium Zarządu Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Łodzi Złotym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa odznaczony został:

Druh Andrzej Michalak

Dekoracji dokonali: Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego w Zgierzu Druh Andrzej Ruciński oraz Wice prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Bogdan Jarota – starosta zgierski.

Uchwałą Prezydium Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych województwa łódzkiego  Srebrnym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa odznaczony został:

Druh Krzysztof Gudej

Dekoracji dokonali: Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego w Zgierzu Druh Andrzej Ruciński oraz Wice prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Bogdan Jarota – starosta zgierski.

Prezydium Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Zgierzu  Odznakę Strażaka Wzorowego nadało :

1.dh Marek Białkowski

2. dh Marcin Dałek

3. dh Rafał Dałek

4. dh Michał Fijołek

5.dh Krzysztof Kociak

6. dh Paweł Kowalski

7. dh Tomasz Panek

8. dh Damian Plewka

9. dh Przemysław Szymczak

Odznaki wręczył Prezes Zarządu M-G ZOSP w Głownie Sławomir Becherka  oraz Komendant Powiatowy PSP w Zgierzu st.bryg.Zbigniew Grzelak.

Uchwałą Prezydium Zarządu Oddziału Miejsko-Gminnego Związku Straży Pożarnych RP w Głownie  Odznakę za wysługę   65 lat nadano dh Tadeuszowi Wasiakowi.

Ze względu na stan zdrowia Pan Tadeusz Wasiak nie mógł osobiście odebrać odznaczenia i w jego imieniu odznakę od wręczających dh Sławomira Becherki i dh  Łukasza Olejniczaka przyjął wnuczek Maciej Olejniczak.

Odznaki za długoletnią służbę   odebrali:

Odznakę za 55 lat służby:

Dh  Henryk Jabłońki

Dh Tadeusz Latosiewicz

Dh Tadeusz Łysio

Odznakę za 50 lat służby:

 

Dh Andrzej Michalak

Dh Jan Gurajek

Dh Józef Kowalski

Dh Jan Dośpiał

Dh Andrzej Bakalarz

Odznakę za 45 lat służby:

Dh Leszek Fijołek

Dh Mieczysław Dałek

Dh Jerzy Kociak

Odznakę za 40 lat służby:

Dh Stanisław Szymczak

Dh Wiesław Szymczak

 

Odznakę za 35 lat służby:

Dh Krzysztof Gudej

Dh Julian Wacławiak

Dh Bolesław Kosiorek

 

Odznakę za 30 lat służby:

Dh Ryszard Dałek

 Odznakę za 25 lat służby:

Dh Andrzej Gurajek

Odznakę za 20 lat służby:

Dh Leszek Wacławiak, Dh Marek Latosiewicz, Dh Sławomir Dziedziela, Dh Andrzej Zygmuntowicz

Odznakę za 15 lat służby:

Dh Łukasz Szeliga, Dh Rafał Dałek, Dh Paweł Kowalski

Odznakę za 10 lat służby:

Dh Marek Białkowski, Dh Przemysław Szymczak i Dh Michał Fijołek.

Odznakę za 5 lat służby:

Dh Tomasz Panek, Dh Marcin Dałek, Dh Krzysztof Kociak,Dh Damian Plewka, Dh Bartłomiej Dałek i Dh Łukasz Dziedziula.

Zarząd Ochotniczej Straży Pożarnej w Boczkach Domaradzkich postanowił uhonorować i podziękować za wieloletnią współpracę oraz zaangażowanie w funkcjonowanie jednostki następującym osobom :

Tadeusz Wasiak,  Marek Jóźwiak ,  Jan Gurajek i  Mieczysław Dałek

Podziękowania w formie dyplomów wręczyli Prezes OSP Boczki Domaradzkie dh Krzysztof Kociak i Naczelnik Jednostki dh Przemysław Szymczak.

     Po ceremonii wręczania odznaczeń gratulacje i życzenia dla strażaków jednostki w Boczkach Domaradzkich złożyli: Poseł na Sejm RP Pan Marek Matuszewski, Prezes Zarządu Powiatowego ZOSP RP w Zgierzu i członek Zarządu Wojewódzkiego dh Andrzej Ruciński, Starosta Zgierski Bogdan Jarota, Wójt Gminy Głowno Marek Jóźwiak, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Zgierzu st.bryg. Zbigniew Grzelak oraz Prezes Gminnej Spółdzielni „ SCH” w Głownie Pan Wiesław Stolarczyk (były Naczelnik Gminy).
Wszystkim strażakom dziękowano za ich trud, zaangażowanie w niesieniu pomocy drugiemu człowiekowi. Praca strażaka skupia się na wielu płaszczyznach i jest widoczna w gminie.

Organizatorzy Jubileuszu  otrzymali również listy gratulacyjne od:

- Prezesa Zarządu Głównego ZOSP RP Waldemara Pawlak;

-Prezesa Zarządu Wojewódzkiego ZOSP RP w Łodzi dh Jana Rysia

-Pani Poseł na Sejm RP Agnieszki Hanajczyk

- Łódzkiego Komendanta Wojewódzkiego PSP st.bryg Jarosława Wlazłowskiego

Na zakończenie uroczystości prowadzący Tomasz Kubiak przekazał na ręce Prezesa jednostki dh Krzysztofa Kociaka  przekazał plik oryginalnych dokumentów  związanych z przedwojenna historią OSP Boczki Domaradzkie.

Całość imprezy zakończyła się strażacką biesiadą.

  • autor: Jolanta Szkup, data: 2017-10-09

Fotogaleria:

« wstecz

Dane kontaktowe

Kontakt

Urząd Gminy Głowno

95-015 Głowno
ul. Kilińskiego 2
tel. (42) 719-12-91
tel. (42) 719-13-54
fax (42) 719-20-08
email: sekretariat@gmina-glowno.pl
adres skrytki epuap.gov.pl:  gminaglowno/skrytka/

Urząd Gminy czynny jest w godz. 7:30 - 15:30
Kasa Urzędu czynna jest w godz. 7:30 - 13:00

Konto do wpłat podatków i opłat lokalnych,
opłat skarbowych, za wypisy, za wodę itp.

49 8787 0000 0000 0563 2000 0005

NIP: 733-13-04-861

[obiekt mapy] Mapa określająca położenia budynku Urzędu Gminy Głowno

Stopka

projekt i wykonanie extranet.pl
powered by netadmin 7.06

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.