Biuletyn Informacji Publicznej
BIP Urząd Gminy Głowno

Wyszukiwarka

Odnośniki

Banery

  • Portal Mapowy
  • ePUAP - elektroniczna skrzynka podawcza
  • BIP Archiwum

Przejdź do: www.gmina-glowno.pl

Treść strony

Sprawozdanie z przebiegu i wyników konsultacji projektu „Strategii Rozwoju Gminy Głowno na lata 2024-2030”

Sprawozdanie z przebiegu i wyników konsultacji projektu „Strategii Rozwoju Gminy Głowno na lata 2024-2030”

Działając na podstawie art. 6 ust. 3 ustawy z dnia 6 grudnia 2006 r. o zasadach prowadzenia polityki rozwoju (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 1259 ze zm.), uchwały Nr VI/34/19  Rady Gminy Głowno z dnia 29 stycznia 2019 r. w sprawie określenia zasad i trybu przeprowadzania konsultacji społecznych z mieszkańcami Gminy Głowno (Dz. Urz. Woj. Łódzkiego z 2019 r. poz. 913) oraz uchwały nr LXIV/349/23 z dnia 10 sierpnia 2023 r. w sprawie określenia szczegółowego trybu i harmonogramu opracowania projektu Strategii Rozwoju Gminy Głowno na lata 2024-2030, w tym trybu konsultacji przedstawiam niniejsze sprawozdanie z przebiegu i wyników konsultacji projektu „Strategii Rozwoju Gminy Głowno na lata 2024-2030”:

  1. Przedmiot konsultacji: „Strategia Rozwoju Gminy Głowno na lata 2024-2030”.
  2. Podstawa prawna przeprowadzenia konsultacji: uchwała Nr VI/34/19 Rady Gminy Głowno z dnia 29 stycznia 2019 r. w sprawie określenia zasad i trybu przeprowadzania konsultacji społecznych z mieszkańcami Gminy Głowno (Dz. Urz. Woj. Łódzkiego z 2019 r. poz. 913), uchwała nr LXIV/349/23 z dnia 10 sierpnia 2023 r. w sprawie określenia szczegółowego trybu i harmonogramu opracowania projektu Strategii Rozwoju Gminy Głowno na lata 2024-2030, w tym trybu konsultacji
  3. Cel konsultacji: poznanie opinii i uwag mieszkańców Gminy Głowno, sąsiednich gmin i ich związków, partnerów społecznych i gospodarczych oraz Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Warszawie oraz uzyskanie informacji zwrotnej dotyczącej poszczególnych zapisów dokumentu, w tym uwzględnienie w nim potrzeb i oczekiwań grupy adresatów.
  4. Termin konsultacji: od 26 stycznia 2024 r. do 1 marca 2024 r.
  5. Podmiot przeprowadzający konsultacje: Wójt Gminy Głowno.
  6. Formy przeprowadzenia konsultacji:
    1. zbieranie uwag w formie pisemnej z wykorzystaniem formularza konsultacyjnego, poprzez przesłanie na adres Urzędu Gminy Głowno, ul. Kilińskiego 2, 95-015 Głowno, osobiste złożenie w Urzędzie lub przesłanie dokumentu za pośrednictwem poczty elektronicznej na adres e-mail sekretariat@gmina-glowno.pl;
    2. spotkanie konsultacyjne online w dniu 28.02.2024 r. o godzinie 14:00.
  7. Informacja o sposobie promowania konsultacji: ogłoszenie o konsultacjach społecznych było udostępnione:
    1. na stronie internetowej Gminy Głowno https://www.gmina-glowno.pl/;
    2. na tablicy ogłoszeń w Urzędzie Gminy;
    3. na BIP;
    4. na Facebook’u.
  8. Informacja o uczestnikach konsultacji: w toku konsultacji społecznych w wyznaczonym terminie wpłynął 1 formularz z uwagami dotyczącymi projektu „Strategii Rozwoju Gminy Głowno na lata 2024-2030”.
  9. Informacja o spotkaniu konsultacyjnym: Podczas spotkania przedstawiono etapy prac nad strategią, strukturę strategii, wyniki badań ankietowych, misję, wizję oraz cele i działania strategiczne zaplanowane w Gminie Głowno na lata 2024-2030. Podczas spotkania konsultacyjnego nie wpłynęły uwagi ani sugestie zmian do dokumentu.
  10. Ustosunkowanie się do uwag zgłoszonych na formularzu wraz z uzasadnieniem:

Lp.

Część dokumentu, do którego odnosi się uwaga (rozdział/strona /punkt)

Treść uwagi

Propozycja zmiany

Rozstrzygnięcie

Uzasadnienie

1.

str. 15 Tabela 1 „Środowisko i przestrzeń” – Najgorzej oceniane: Infrastruktura melioracji szczegółowej (2,3)

 

str. 17 Ryc. 6 Główne priorytety rozwoju Gminy Głowno według ankietowanych

 

str. 25-26, 29-31 Cele operacyjne: 1.1. w powiązaniu z 1.3

Mimo pokazania szczegółowego pytania w ankiecie i negatywnej oceny ankietowanych w Tabeli 1. w temacie melioracji, w strategii w ogóle nie odniesiono się do tematu infrastruktury melioracji szczegółowej, temat został też pominięty na Ryc. 6

Mimo, iż temat melioracji uzyskał najgorszą ocenę w zakresie grupy „Środowisko i przestrzeń” nie pokazano na czym polega lub może polegać problem, nie zaadresowano problemu, nie ma żadnej propozycji analizy i rozwiązania problemu melioracji szczegółowej (rowy, drenaż, przepusty). Problem jest istotny zarówno w kontekście zmian klimatycznych, środowiskowych, jak i zmian funkcji terenu w planach zagospodarowania przestrzennego z terenów rolnych na mieszkaniowe i leśne.

Utrzymanie dotychczasowego systemu melioracji na terenach przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową i pod dolesienie np. ogromny obszar w Piaskach Rudnickich, stoi w kolizji zarówno z możliwością zagospodarowania terenu zgodnie z obowiązującym planem zagospodarowania jak i w kolizji z potrzebą racjonalnej retencji wód przy obecnych zmianach klimatycznych.

Temat ma wymiar społeczny, co pokazała ankieta, a problemy infrastruktury melioracyjnej nie mają charakteru jednostkowego i indywidualnego. Zmiana przebiegu rowów lub ich likwidacja na obszarach przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową wymagają zbiorowego podejścia i koordynacji tematu za strony gminy.

Konieczność zaadresowania tematu melioracji w zakresie aktualnych potrzeb i kolizji, przy uwzględnieniu zmian środowiska przyrodniczego i zamian zagrożeń naturalnych na skutek zmiany poziomu wód gruntowych.

Usunięcie niespójności i kolizji systemu melioracyjnego na konkretnych obszarach planu zagospodarowania z nowymi potrzebami wyznaczonymi przez te plany w celu racjonalnego zagospodarowania przestrzeni dla rozwoju gminy i wzmocnienia odporności środowiska na zmiany klimatu

Potrzeba analizy i aktualizacji Planu zagospodarowania przestrzennego (dla przykładu w miejscowości Piaski Rudnickie), pod kątem celowości utrzymywania starego systemu melioracji na terenach przeznaczonych w planie zagospodarowania pod zabudowę mieszkaniową i dolesienia.

Uwzględniono

W celu operacyjnym 1.1. Racjonalne zagospodarowanie przestrzeni zwiększenie jej dostępności dodano kierunek działań „Uwzględnienie tematu melioracji, w szczególności lokalizacji infrastruktury melioracyjnej w zakresie racjonalnego zagospodarowania przestrzeni”.

drukuj (Sprawozdanie z przebiegu i wyników konsultacji projektu „Strategii Rozwoju Gminy Głowno na lata 2024-2030”)

Metryka

  • autor lub odpowiedzialny za treść: Gmina Głowno
    data wytworzenia: 2024-03-04
  • opublikował: Piotr Antczak
    data publikacji: 2024-03-04 12:44
  • zmodyfikował: Piotr Antczak
    ostatnia modyfikacja: 2024-03-04 13:13

« wstecz

Metryka strony

Ilość odwiedzin obecnej strony: 694
Ostatnia aktualizacja treści obecnej strony: 2024-03-04 13:13:58