Tak świętowaliśmy! Narodowe Święto Niepodległości w naszych szkołach
Efektowny taniec z flagami, muzyczno-poetycka podróż śladami burzliwych losów polskiego narodu i pełna lokalnych akcentów opowieść o odnajdywaniu własnej tożsamości w trudnych czasach - tak obchodzono Narodowe Święto Niepodległości w szkołach na terenie gminy Głowno.
Oryginalny program słowno-muzyczny to najważniejszy punkt widowiska patriotycznego przygotowanego przez uczniów i nauczycieli z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Lubiankowie. Uroczystość odbyła się 7 listopada br. i wzięła w niej udział cała szkolna społeczność.
W nastrój radosnego świętowania wprowadzili widzów uczniowie klasy VI, prezentując oryginalny taniec flagowy w rytm piosenki "Orła cień". Wybór poprockowego przeboju sprzed lat zamiast tradycyjnych pieśni patriotycznych wydaje się ciekawy pod względem interpretacyjnym. Tytułowy orzeł - w ich twórczej adaptacji - stał się nie tylko metaforą ludzkiego pragnienia wyzwolenia się z więzów codzienności, lecz także symbolem narodowym, a więc znakiem państwa, które po 123 latach odzyskuje niepodległość. Podczas obchodów nie zabrakło również okazji do refleksji i zadumy, a sprzyjał temu zaprezentowany przez uczniów przegląd najważniejszych wydarzeń z historii Polski - od momentu utraty niepodległości aż po dzień upragnionego zwycięstwa.
Najpierw uroczysta akademia, potem złożenie kwiatów pod Dębem Wolności – tak 8 listopada br. świętowano 106. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Popowie Głowieńskim.
Podczas części artystycznej uczniowie przypomnieli najważniejsze pieśni patriotyczne, prezentując zgromadzonym pełną lokalnych akcentów opowieść historyczną, przywołującą m.in. wspomnienie o okolicznościach posadzenia Dębu Wolności, który liczy już 105 lat.
- Posadzili go w 1919 roku ówcześni uczniowie, a nasi pradziadkowie. To oni zaszczepili w nas tradycję obchodów listopadowego święta. 11 listopada to symbol miłości ojczyzny, walki o wolność, symbol wiary i zwycięstwa - podkreślili.
Zdaniem dyrektor wspomnianej placówki Pani Lidii Kucharek historyczna świadomość, płynąca z edukacji patriotycznej jest istotnym elementem procesu kształtowania się tożsamości każdego człowieka, bowiem wiedząc skąd pochodzimy, wiemy dokąd zmierzamy.
- Tradycja przekazywana z ojca na syna wzmacniana przez edukację patriotyczną wskazuje nam, w jakim kierunku powinniśmy podążać, a jednocześnie przypomina o bolesnych kartach historii i o tych, którzy polegli, byśmy mogli żyć - zauważa nasza rozmówczyni.
Uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Mąkolicach zabrali widzów w muzyczno-poetycką podróż historyczną, przypominając burzliwe dzieje narodu polskiego oraz wieloetapowe starania o odzyskanie niepodległości. Przedstawiony program artystyczny obejmował recytację wierszy, a także przegląd najważniejszych pieśni patriotycznych. Wybrzmiały m.in. utwór-symbol, czyli „Rota”, pieśń I Brygady Legionów Polskich oraz nuta żołnierska „Rozkwitały pąki białych róż” w mniej powszechnej - pełnej - wersji.
- Wolność nie jest dana raz na zawsze i warto o tym pamiętać. Na szczęście, urodziliśmy się w wolnej Polsce. Polacy to naród odważny, dzielny i życzliwy. Wy również tacy jesteście – te słowa skierowała do swoich uczniów podczas akademii dyrektor Pani Agnieszka Wójcik.
Gośćmi patriotycznych wydarzeń, odbywających się w placówkach edukacyjnych byli m.in. Wójt Gminy Głowno Pan Tomasz Drużka, Zastępca Wójta Gminy Głowno Pani Karolina Sobierajska oraz Skarbnik Gminy Głowno Pani Agnieszka Michalska.