Przejdź do sekcji:
W Boczkach Domaradzkich znów przeżyliśmy lekcję żywej historii
Symboliczny meldunek przy pomniku w Boczkach Domaradzkich złożył wczoraj (12 września br.) Swojemu Pułkownikowi Patrol Konny Grupy „Piętnastacy” po przebyciu 300 kilometrów wierzchem z Zaniemyśla - miejsca z którego faktycznie 15. Pułk Ułanów Poznańskich wyruszył na wojnę. W samo południe odbyła się uroczystość upamiętniająca 85. rocznicę śmierci dowódcy 15. Pułku Ułanów Poznańskich – Tadeusza Mikkego.
Miłośnicy historii i wszyscy, którym droga jest pamięć o bohaterskim dowódcy z września 1939 roku spotkali się przy obelisku w Boczkach Domaradzkich, czyli historycznym miejscu, upamiętniającym te tragiczne wydarzenia.
Patriotyczna uroczystość po raz kolejny zjednoczyła osoby, które straciły najbliższych w czasie kampanii wrześniowej 1939 roku w pobliżu Ziewanic. W tym szczególnym dniu gościliśmy m.in.: Panią Iwonę Sochanowską, Panią Jolantę Skośkiewicz, Pana Łucjana Głowackiego, Pana Tadeusza Pawlickiego, Pana Tadeusza Jeziorowskiego, a także bratanka poległego dowódcy – Posła na Sejm Pana Janusza Korwina – Mikkego wraz z rodziną.
Tradycyjnie, pojawili się również przedstawiciele wielkiej rodziny 15. Pułku Ułanów Poznańskich: żołnierze 15. Batalionu Ułanów Poznańskich w Wędrzynie, członkowie i miłośnicy Towarzystwa Byłych Żołnierzy i Przyjaciół 15. Pułku Ułanów Poznańskich na czele z Prezesem Honorowym Tadeuszem Jeziorowskim oraz reprezentanci Patrolu Konnego Grupy „Piętnastacy”. W wydarzeniu uczestniczyli również przedstawiciele Zespołu Szkół Budownictwa nr 1 im. Generała Władysława Andersa w Poznaniu, Zespołu Szkół im. 15. Pułku Ułanów Poznańskich z Krosna oraz szkół z terenu Gminy Głowno.
Przy pomniku poświęconym pamięci pułkownika Tadeusza Mikkego, jak co roku zgromadzili się przedstawiciele władz Gminy Głowno oraz Powiatu Zgierskiego, Radni Rady Gminy Głowno, kombatanci, reprezentanci Koła Terenowego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz harcerze z głowieńskiego Hufca ZHP, druhowie OSP, reprezentanci Koła Łowieckiego „Dzik” w Borkach, a wreszcie mieszkańcy naszej gminy, wśród których pojawili się Państwo Magdalena i Paweł Dorobowie, czyli właściciele wspomnianego miejsca pamięci, a także rodziny, które udzieliły schronienia i wsparcia gościom z Wielkopolski: Państwo Ewa i Lesław Jarzębowscy oraz Państwo Malwina i Łukasz Szeligowie.
Uroczystość rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu narodowego, a także przemówieniem Wójta Gminy Głowno Pana Tomasza Drużki, który wskazał na rolę i znaczenie patriotyzmu XXI wieku, przypominając o formach jego kultywowania w dzisiejszych czasach. Głos zabrał również bratanek poległego dowódcy Pan Janusz Korwin – Mikke, który w swoim przemówieniu nawiązał do fragmentu songu Przemysława Gintrowskiego pt.: „Margrabia Wielopolski”.
– Żołnierze mają walczyć, ale muszą walczyć o sprawę, w której można wygrać. Ja mogę obiecać, że jeśli znajdziemy się w sytuacji, w której znów będzie trzeba walczyć to będzie to walka tym razem nie o przegraną sprawę, lecz o zwycięstwo – podkreślił.
Uczestnicy wydarzenia oddali hołd poległemu dowódcy, składając w miejscu pamięci biało-czerwone wiązanki oraz zapalając znicze. Wczorajsze spotkanie uświetniła część artystyczna w postaci koncertu pieśni patriotycznych w wykonaniu Zespołu Śpiewaczego „Ksinzoki” z Łowicza.
- autor: Gmina Głowno, data: 2024-09-13